100 TL üzeri siparişlerinizde Kargo Bizden !
  • Alışveriş sepetiniz boş!

Kategoriler

Yazar: Alkan Zeytincilik, Yayınlanma Tarihi: 08.02.2020

Zeytin Yetiştiriciliği

Zeytin Yetiştiriciliği

Zeytin ağacı dünyanın en eski meyve ağacı olarak bilinmektedir. Ana vatanı Anadolu’dur. Ülkemizde yaklaşık 90 milyon zeytin ağacı bulunmaktadır. Zeytinin bulunduğu alanların genel özellikleri  %75' i çorak ve engebeli kır arazilerdedir. Ticari anlamda yetiştiricilik Ege, Marmara ve Akdeniz bölgesinde yapılmaktadır. Ağaç başına verim 9 kg civarındadır.  Zeytin üretimimizin %75 i yağlık, %25 i sofralık zeytinlerden oluşmaktadır. 


EKOLOJİK İSTEKLERİ :

TOPRAK: Zeytin, çok seçici olmamakla birlikte kalkerli-kumlu, besin maddelerince zengin, PH’sı 6-8 seviyesinde olan topraklardan hoşlanmaktadır. Taban suyu 1 metre'den yakın olmamalıdır. Bu seviyeye yakın topraklarla mutlaka drenaj uygulanmalıdır.

İKLİM: Zeytin, 40 ºC ile -7 ºC arasındaki sıcaklıklarla dayanabilse de iyi bir büyüme ve meyve oluşumu için sıcaklığın 15-25 ºC’lerde olması gerekir. 


GEMLİK: Bu çeşit için Kıvırcık,Kaplık,Kara gibi isimlerde kullanılır. Ülkemizde kamu kurumları ve özel sektör tarafından üretilen zeytin fidanlarının % 80’ne yakını Gemlik zeytin çeşidi fidanları oluşturmaktadır. Bundan dolayı zeytinciliğin yapıldığı bütün bölgelerde bu çeşide rastlanır. Meyve ve çekirdekleri orta irilikte olup % 29.9 oranında yağ içerir. Siyah sofralık olarak değerlendirilir.


YILLIK BAKIM İŞLERİ:

TOPRAK İŞLEME:Toprak işleme zamanında ve uygun şekilde yapılırsa toprağın havalanması, yağış sularının muhafazası ve biyolojik faaliyetlerin artması sağlanmış olur. Zeytinliklerde yılda 2-3 kez toprak işlemesi yeterli olmaktadır.

GÜBRELEME: Gübrenin azı da, fazlası da mahsulün verim ve kalitesine, ayrıca bitkiye ve ekonomiye zarar verir. Toprak ve yaprak analizleri sonucu yapılan gübrelemenin en doğru gübreleme olacağı bilinmelidir. Verime yatmış olan zeytinliklerde çiçeklenme ve meyve bağlama döneminde azota ihtiyaç artar. 

SULAMA: Zeytine yılık su ihtiyacı 650-700 mm'dir. Daha az yağış alan yerlerde sulama ihtiyacı daha fazladır.ilk dozu çiçeklenmeden 3-4 hafta önce, ikinci dozu meyve tutumunda (Mayıs) ve son dozu ve çekirdek sertleşme döneminde (Temmuz, Ağustos) verilmelidir. 

BUDAMA : Budama zamanını kendi zeytin ağaçlarına  göre belirlemeniz gerekir. Yağış az olan bölgelerde mümkün olduğunca geç budama yapması gerekir.